Носителката на Ордена на Британската империя писателка Агата Кристи (1890-1975) е известна като автор на множество криминални романи, разкази и пиеси. Също така под псевдонима си “Мери Уестмакот” Агата Кристи пише редица романтични истории, но остава в историята главно със своите 66 на брой детективски романи, повече от 15 тома с криминални разкази и успешните си пиеси, поставяни на Уест Енд.

Според Книгата за световни рекорди на Гинес, Агата Кристи е най-добре продаваният романист на всички времена. Със своите книги, продадени в над 4 милиарда екземпляра по целия свят, творбите на Агата Кристи са трети по разпространение след Библията и Уилям Шекспир. Но според списъка с преводна литература Index Translationum на ЮНЕСКО Агата Кристи е по-превеждана дори от Шекспир. Със своите книги, преведени на повече от 103 езика, тя е най-превежданият индивидуален автор в целия свят.

Криминалната пиеса “Капан за мишки” на Агата Кристи държи абсолютния рекорд за най-дълго играла се без прекъсване пиеса на всички времена. Поставена за пръв път през 1952 г. в лондонския театър “Амбасадор” на Уест Енд, към днешна дата “Капан за мишки” е поставяна повече от 24600 пъти за изминалите 60 години и продължава да се радва на интереса на публиката. Името на убиеца в пиесата, което е най-дълго пазената тайна в театъра, става известно едва наскоро, когато бива публикувано в статия, посветена на “Капан за мишки”.

През 1955 г. Агата Кристи става и първият автор, получил престижната награда “Гранд Мастър” на американските писатели на мистерии. Много от нейните книги са филмирани, някои като “Убийство в Ориент Експрес” и “Смърт край Нил” дори многократно. Съществуват дори комикси и видеоигри, взели сюжета си от книги на Агата Кристи.

Еркюл Поаро, най-известният герой на Агата Кристи, прави дебюта си още в първия роман на писателката – “Тайнствената афера в Стайлз” и става толкова харесван, че се появява в общо 33 от романите, както и в 54 от разказите на Агата Кристи.

Друг известен персонаж от творбите на Агата Кристи е старата дама мис Марпъл, за създаването на която самата писателка казва, че е използвала като прототип своята баба и нейните странни приятелки. Мис Марпъл се появява за пръв път в публикувания през 1927 г. разказ “Клуб “Вторник вечер”” и самата Агата Кристи често споделя колко обича симпатичната си героиня, докато към Еркюл Поаро изпитва противоречиви чувства. Именно затова писателката никога не написва романи и разкази, където главни действащи лица да са едновременно Еркюл Поаро и мис Марпъл.

Преживяла две световни войни и два брака, станалата още приживе легенда Агата Кристи посещава безброй екзотични места и изживява разнообразни приключения, споменът за които остава вечен в множеството книги, които пише.