В зимните условия, при минусови температури, постоянно пуснати фарове на автомобила, редица допълнителни устройства и лампички, които черпят от акумулатора, изминаването ежедневно на едни и същи кратки разстояния води до изхабяването му.

Когато сме на територията на града проблемът с не запалване на колата може да не се стори толкова голям. Винаги може да позвъним на приятел или автосервиз за помощ. Какво правим, обаче ако електричеството в автомобила не е достатъчно, а се намираме извън града.

 

За да не се стига до там, че когато сме извън населено място колата не иска да запали е добре предварително да вземем мерки. За целта е нужно под ръка да имате мултицет за замерване на зарядното устройство, акумулаторът на автомобила.

Електрическа система диагностика е един от начините, да узнаем за проблеми по автомобила и да отстраним бъдещи по-сериозни проблеми. Невинаги е възможно да видите на електроенергията в жицата. Разбира се, можете да направите проста електрическа диагностика. Съществуват няколко проблемни светлини, които могат да дават сигнали през цялото време, но диагностициране на нещо по-сложно от едни изгорели крушки на таблото може да са сигнал за навременни действия и мерки. За целта е нужен цифров мултицет.

Защо пада акумулатора на автомобила:

Това е зарядното, което подава ток на всички важни и второстепенни устройства по колата. Когато някоя автомобилна крушка, светлодиодно осветление или друго не е загасена в изгасено положение, тя черпи от енергията му.

Допълнително за изтощаването на акумулатора допринасят фаровете, парното отопление, музикалният плеър и други. В студеното време акумулатора се изтощава много по-бързо, а наред с това допринасят и кратките разстояния в градски условия. Когато колата се движи на по-дълъг път акумулатора се зарежда самостоятелно, чрез работата на двигателя.

Какви мерки да вземем, ако се съмняваме, че акумулатора е слаб:

В случай, че автомобила пали трудно рано сутрин при запалване е добре да бъде възбудена батерията му. Това става с акумулаторни зарядни устройства.

В случай, че дори след 24 часово зареждане автомобилът запалва трудно, а акумулатора бързо се изхабява, то много вероятно е да се нуждае от подмяна с нов. Батерията има живот, който е отбелязан върху етикета на акумулатора и ако този срок е изтекъл, много вероятно е никакви други мерки да не са от полза.

Как да проверим напрежението в акумулатора

След зареждане на акумулатора или да стартираме на автомобила, свържете волтметър на акумулатора. Система, която работи нормално трябва да произвежда около 13.8 до 14.3 или повече волта на празен ход. Ако напрежението на зареждане е по-малко от 13,0 волта, алтернативата не е пускане на достатъчно напрежение и ток, за да се запази батерията заредена. Трябва да имате алтернатора, ако изходният ток не е до спецификации, сменете алтернатора.

Проверка за зареждане напрежение с волтметър се извършва, когато двигателя е на празен ход и отчита 13.5 до 14.5 волта.

След като батерията е заредена, батерията трябва да бъдат тествана, за да се види дали е в състояние да задържа. Това може да бъде направено с ръка проведе електронен тестер батерия или конвенционален натоварване, чрез тестер. Зареждането на тестерите изисква батерията да бъде напълно заредена за точни резултати. За сравнение, повечето електронни тестери ще дават надеждни резултати от тестовете, дори ако батерията не е напълно заредена. Ако батерията откаже тест за натоварване, той трябва да бъде заменен.

Средният срок на експлоатация на мокра клетка оловно-киселинен акумулатор е само около четири до пет години и по-малка около три години е когато климата е много горещ климат.

В случай, че имате конвенционална мокра клетъчна батерия, която е на повече от четири или пет години, най-вероятно е достигнала края на своя полезен живот на обслужване и трябва да бъде сменена.

Важно е и винаги да следите, какво показва таблото на автомобила.