Ако напоследък чувате странни шумове, дращене по стените и ситни стъпки, а странни същества се шмугват бързо към тъмните ъгли, то трябва да се разтревожите! И за огромно Ваше съжаление, проблемът не е свръхестествен. Да, той е много по-страшен, защото е реален. Както се досещате, тук не става дума за духове и привидения, а за същества, които действително могат да нанесат големи щети. Това са плъхове.

Не искаме да губим времето Ви, затова веднага ще Ви кажем двете неща, които трябва да знаете за тези животни:

  1. Те са ужасни вредители
  2. Ако ги откриете, трябва да ги унищожите

Защо?

                Плъховете са едни от най-опасните вредители, познати в човешката история. За разлика от повечето опасни животни, те не прекъсват дейността си през зимата, а са активни през цялата година.  На всичкото отгоре, те са невероятно плодовити и една женска може да роди до сто малки за една година. Имайки в предвид ранното им полово съзряване, популацията на плъховете може да в кратки срокове да се увеличава многократно. Техният начин на живот и хабитатите им са сред причините, поради които е много трудно броят им да бъде ограничаван. Плъховете притежават вродени инстинкти, които ги карат да се пазят от незивестни обекти в средата им на живот. Затова и механичните капани и примки не са ефективен метод за премахването им. Те буквално могат да колонизират складове, тавани, мазета и всякакви помещения и зони, в които има храна. Огромните им, здрави зъби, могат да пробиват всякакви материали и да причинят невъобразими вреди в големи мащаби. Тези хитри и предпазливи животни са способни да пренасят и множество болести, някои от които с фатален изход за човека. Веднъж попаднали в домовете на хората, хранителните складове, магазините, те ще направят всичко възможно, за да останат там, поне докато не изядат всичко. А в интерес на всеки е професионалната дератизация, която е единственият изпитан метод срещу нахалните гризачи.

 

Плъховете като масови унищожители

 

                Плъховете са едни от най-адаптивните бозайници на планетата и унищожаването им може да бъде много трудно, ако не се използва професионална дератизация. А нашествията на вредните животни могат да доведат до икономически загуби в особено големи размери. Веднъж влезли в жилищна сграда, например, те могат да прегризат телекомуникационните кабели да предизвикат нужда от скъпи ремонтни дейности. Но това не е най-лошото. Истинско бедствие е, когато плъховете се насочат към селскостопанските насаждения и складове, както и градските складове за храна. Поради ненаситния си глад и бързото си размножаване, плъховете могат да унищожат цели реколти, още преди да са постъпили в помещенията за съхранение. Световното земеделие губи стотици милиони долара годишно, само заради огромните популации на зловредните бозайници.

Широко известен факт е, че плъховете могат да причинят такива земеделски загуби, че да накарат стотици хиляди хора да гладуват. Това се случва на всеки пет години в Индия, когато сввръхпопулация от гризачи унищожава множество декари бамбукова гора, оставяйки населението без възможност за прехрана. На всичкото отгоре, унижощаването на подобни огромно масиви растителност, води и до пресушаването на множество водоизточници в района.

                Но плъховете могат да причинят финансови загуби и по други начини. Само си представете, ако някой от тези вредители бързо пробяга през Вашия ресторант или магазин за хранителни стоки. Клиенитите Ви със сигурност ще намалеят значително. И ще бъдат прави.

                Чисто икономическите загуби, обаче, не са единствената опасност, която грози хората, защото...

 

Плъховете пренасят болести

 

                Плъховете са едни от животните, които пренасяят най-голям брой болести в световен мащаб.  А тяхнта склонност да се врат навсякъде, със сигурност не прави опасността от зараза по-малка. Достатъчно е част от урината или ексрементите на животното да попадне на място, до което човек има достъп. Много от болестите, които плъховете пренасят са наистина опасни. Нека видим най-разпространените:

 

  • Бубонна чума

Плъховете са основният разпространител на страшната болест. Те я пренасят посредтвом бълхи, които са били в контакт със заразено животно. Бубонната чума е сред най-опасните зарази. Макар, че в наши дни тя е лечима при ранно диагностициране, лечението се сътои в приемането на огромни дози силни антибиотици. Бубонната чума е известна като болестта, избила хиляди хора по време на Средновековието, а един от последните случаи е принудил китайските власти да отцепят цял град под карантина.

  • Салмонела

Нейните бактерии могат да заразят не само храната, но и всяка повърхност, до която преносителя се докосне.  Когато бактериите проникнат в организма, те мигновено поразяват червата, причинявайки гадене, повръщане, диария, висока температура и главоболие. И докато салмонелата е заболяване, което минава сравнително лесно при възрастните, за децата може да бъде особено опасна. Това се дължи на неукрепналата им имунна система, а децата до 4 годишна възраст са в особен риск. При малчуганите заразени със салмонела често се налага тежко антибиотично лечение.

 

  • Треска

Плъховете носят бактерии, които причиняват специфична треска. Хората се заразяват с нея посредством ухапване, но заразена с урина или екскременти храна също може да причини инфекцията. Десет процента от случаите на тази треска завършват фатално, ако не се вземат навременни мерки.

 

  • Кръгли червеи

Плъховете са преносители на специфичния кръгъл червей Himenolepis. Той попада в чревния тракт на човека посредством ядене на заразена храна. Веднъж попаднал в организма, той се установява в червата, където създава колонни и води до тежки увреждания на организма.

  • Други болести, които плъховете пренасят, са туларемията, тифа, лептосперозата и изключително опасната треска Ласа.

Защо да се дератизирам?

 

                Както се убедихте, плъховете са изключително опасен източник на зарази и безскрупулен унижощител на хранителни продукти.  Те не подлежат на механично изтребление, защото са твърде умни и многобройни. Единственият сигурен метод е професионалната дератизация, посредством препарати, одобрени от Министерството на Здравеопазването и Европейския Съюз. Дератизацията е задължителна за почти всички институции и обществени места. Тя трябва да бъде извършвана редовно във водохранилища, селскостопански и животновъдски институции, кораби, заведения, магазини, болници, училища, както и навсякъде, където вредителите бъдат забелязани. Така че:

                Ако забележите следи от плъхове в дома си – дератизирайте се!

                Ако притежавате бизнес с хранителни стоки – дератизирайте се!

                Ако сте производител на хранителни продукти – дератизирайте се!

                Ако управлявате институция, в която ежедневно има хора – дератизирайте се!

 

Как и кога да се дератизирам?

 

                Контролът над гризачите трябва да се извършва целогодишно, с особен интензитет през есента и пролетта. Тогава селскостопанските ресурси намаляват, а всеядните плъхове се отправят в търсене на храна там, където хората складират своята. В градовете, където плъховете се адаптират изключително лесно, дератизация се налага дори по-често.

                Плъховете са вредители, които могат да нанесат големи щети, както на бизнеса, така и на здравето. Ако имате подобен проблем, най-раззумно е да го оставите в ръцете на професионалиситите. А ние вярвааме, че знаете къде да ги намерите!

 

Източник www.preventa.bg