Всички до един се възползваме от функциите на някоя електронна джаджа, докато сме в своята каравана, камион, автомобил или лодка. Дали ще е, за да проверим указанията на GPS-а, който използваме, или ще слушаме музика на някакъв аудио плейър, или пък може би ще играем на преносима видео игра - тези електронни приспособления могат да бъдат захранвани или презареждани, като ги включим в специализирания порт или в запалката на превозното средство. Но, ако трябва да гледаме телевизия, или да използваме лаптоп за служебни цели, тези опции няма да ни свършат работа и ще трябва да употребим закупения предвидливо от нас инвертор, за да получим необходимата мощност за този тип уреди. Все пак те са създадени да работят с обикновената електрическа преносна мрежа.

Повечето от колите и караваните черпят енергия от 12-волтовия си акумулатор. В някои случаи захранваме и с помощта на свикналата да работи на по-тежки режими 24 V батерия. Това е от съществено значение, защото от напрежението на акумулатора зависи и напрежението на инвертора, който трябва да използвате към него. Във всеки от двата изброени случая именно батерията осигурява тока. Енергийният поток при акумулаторите е само в една посока и затова се нарича постоянен ток. Въпреки че този тип електричество е полезно, има прекалено много устройства, които работят правилно само с променлив ток, какъвто има в домовете на всички нас. Променливото електричество непрекъснато сменя своята полярност и произвежда напрежение в едната посока през веригата, а след това обръща и произвежда в обратното напревление. Инверторите усилват постоянното напрежение и след това го преобразуват в променливо такова за захранване на устройствата, включени към тях.

Първите произвеждани AC инвертори са били електромеханично оборудване. Правият ток е протичал към единия край на веригата чрез електромагнит. Модерните инвертори, предоставяни от производителите, са цифрови и се възползват от вграден осцилатор за изпълнението на този процес. Те са направени с полупроводници или транзистори, отървавайки се от необходимостите на остарелите модели. В новите модели има и редица защити, които предпазват устройствата от претоварване, пренапрежение и къси съединения. Разбира се вие също трябва да полагате грижи за своите преобразуватели - да ги държите далеч от влага, прах и източници на топлина. Никой не би искал новият му инвертор да прегрее въпреки наличието на добра охлаждаща система. Нека се знае, че трябва да проверявате редовно преди използване и захранващите кабели, които вървят към трансфертера. Тяхната цялост и здравина са най-важните условия за избягването на появата на искри или токов удар. Затова винаги си служете внимателно и с голяма грижа с тези устройства.

Когато дойде време за закупуването на преобразувател за вашите нужди, винаги детайлно проучвайте пазара. Не разчитайте, че търговците и доставчиците винаги ще ви информират само за всичко. Питайте ги. Не спестявайте своите въпроси към специалистите, защото именно от тях можете да научите тънкостите за избор и работа с инвертори. В днешно време глобалната мрежа предоставя редица възможности за онлайн пазаруване. Удобствата на този процес са видни, но вие трябва да следите дали в интернет магазините, към които сте се насочили, е предоставена цялата информация за характеристиките, качеството и безопасността на предлаганите трансфертери.